Herní notebooky
Výběr herního notebooku není vůbec snadný. Zejména pokud chcete pořídit levný notebook na hry, který zvládne požadované herní tituly a zároveň nezruinuje váš rozpočet. Ideálním řešením mohou být repasované herní notebooky, které jsou výrazně levnější než zcela nové modely. Myslíte si, že jsou málo výkonné? Chyba lávky. Ve většině případů jde o herní notebook od značkového výrobce, který patří k vyšší produktové řadě. Notebooky jsou osazeny samostatnými grafickými kartami, mají dostatečnou velikost RAM a výkonné procesory. Na všechny repasované herní notebooky poskytujeme záruku na 12 měsíců. Naše nabídka pak patří k nejširší v ČR.
Jak vybrat herní notebook
Notebook na hry představuje specifickou kategorii zařízení. Které parametry jsou pro ni stěžejní a jak se vypořádat s cenou?
Podle kterých parametrů vybírat herní notebook
Herní notebook by měl splnit konkrétní hardwarové nároky. Které komponenty hrají v tomto směru nejvýraznější roli? Především se jedná o:
- procesor
- RAM
- grafickou kartu
- disk
Procesor
Procesor je stěžejní součástí počítače. Důležitý je především pro jeho výkon. Vykonává instrukce počítačového programu tak, že provádí základní aritmetické, logické, kontrolní a vstupní/výstupní operace. Plní tedy roli jakéhosi „mozku“ celého zařízení.
V současné době si může zájemce vybrat mezi dvěma základními typy procesorů – těch od značek AMD nebo Intel. Poměrně dlouho platilo, že procesory z dílny AMD jsou levnější a také méně výkonné.
Zdroj: Image by Freepik
Patrné to bylo zejména u sérií Ryzen 3 a Ryzen 5. Zde tak mělo opodstatnění volit procesory značky Intel, a to ideálně od verze Intel Core i5 nebo vyšší. Právě Core i5 už jsou vhodné i pro méně náročné hráče. S příchodem AMD Ryzen 4000 a následně Ryzen 5000 se však objevila pro značku Intel poměrně významná konkurence, kdy se taktéž jedná o dobré procesory za přijatelné ceny.
RAM
Termín RAM označuje polovodičové paměti s přímým přístupem umožňující čtení i zápis. Do této paměti jsou ukládány informace, které program potřebuje, když je spuštěný. Výhodou je, že k datům lze přistupovat v libovolném pořadí.
Z hlediska kapacity RAM lze pro hraní her doporučit jako nutné minimum 8 GB. To už běžně najdeme také v naprosté většině notebooků kancelářských. Jestliže tak striktně nemusíte tlačit na nízkou cenu, zvolte 16 GB, vaše zařízení se tím zrychlí a použití bude komfortnější.
Grafická karta
Grafická karta je komponenta, kterou počítač potřebuje, aby dokázal posílat obrazová data na displej. V noteboocích by se správněji měla nazývat grafický čip, neboť pro kartu zde reálně není místo.
Tyto čipy mohou být dvojího typu – dedikované nebo integrované. Integrovaná karta je přímou součástí procesoru. Specifické je pro ni to, že má menší výkon, ale na druhou stranu i menší spotřebu. U dedikované je tomu přesně naopak. V herních zařízeních se proto upřednostňují spíše karty dedikované.
Méně náročným hráčům nevyžadujícím vysoké detaily budou stačit grafiky GeForce GTX z dílny NVIDIA. Uvažovat můžete i o některých modelech od AMD, které se v omezené míře také v tomto segmentu objevují.
Disk
S klasickým otáčkovým diskem už se dnes setkáte jen velmi zřídka. Většina zařízení je již osazena SSD diskem. U herního notebooku je výhodnější, jsou-li přítomny nejlépe oba typy disků – SSD kvůli rychlosti a HDD pro vyšší kapacitu.
Není-li to možné, mělo by samotné SSD poskytnout dostatečnou kapacitu pro uložení veškerých dat. Prakticky to znamená, že by to mělo být ideálně 512 GB.
Jak najít vhodný kompromis mezi kvalitou a cenou?
Výše uvedené parametry nelze samozřejmě brát jako dogma. Platí, že u herního notebooku neexistuje výkonnostní „strop“. Limit má ale většina uživatelů nastaven poměrně striktně z pohledu ceny. Existuje způsob, jak tyto dva parametry při nákupu notebooku protnout?
Řešením mohou být tzv. repasy neboli repasované herní notebooky. Jde o zařízení použitá, která jsou ale plně funkční. Použití je na přístrojích vidět maximálně v rovině mírných kosmetických vad.
Repasování představuje způsob, jak elektronika může chytit pomyslný druhý dech. Především ve firemním sektoru se vybavení pravidelně modernizuje. Je přitom v té době ještě funkční. Notebook je tak možné touto cestou předat k dalšímu spotřebiteli, u kterého ještě může dál plnit svou funkci.
Jedná se přitom o kvalitní značkové kusy. Ostatně u levných zařízení s nízkou životností by se repasování jednoznačně nemohlo vyplatit. Samozřejmostí je také záruka na 12 měsíců.