Jaké jsou typy displejů u notebooků?
Váš notebook může obsahovat různé typy displejů. Se kterými technologiemi se setkáte nejčastěji? Jaké jsou jejich nejdůležitější přednosti?
Jaké typy displejů existují
Běžný uživatel dokáže už na první pohled poznat, zda se jedná o displej matný nebo lesklý. Rozlišovat bychom nicméně měli i použitou technologii. Ta významnou měrou rozhoduje o vlastnostech obrazovky.
V zásadě se dnes můžeme setkat nejběžněji se dvěma typy, a to:
- LED
- LCD
LED technologie využívá princip aditivního sčítání barev, kdy každý jednotlivý plnobarevný bod obrazovky tvoří trojice diod – červená, zelená a modrá. Vzhledem k tomu, že lidský zrak má omezenou rozlišovací schopnost, všechny tři barvy nám splývají.
LCD naproti tomu funguje na bázi tekutých krystalů. Ty dokážou pod vlivem elektrického napětí změnit vlastní molekulární strukturu. Díky tomu lze ovlivnit množství procházejícího světla displejem.
Zdroj: Designed by upklyak / Freepik
Rozdíl mezi oběma spočívá primárně ve volbě podsvícení. LCD používá studené katodové světlo, zatímco podsvícení u LED zajišťují LED.
LCD displeje se dále dělí na:
- TN displej
- IPS displej
- VA displej
Samostatnou skupinu pak tvoří:
- OLED displej
- TN displeje
Technologie TN je historicky nejstarší. Používá se již od 80. let. Označení technologie je zkratkou anglického výrazu Twisted Nematic.
Její princip je jednoduchý, obraz se tvoří stáčením tekutých krystalů, které v klidovém stavu propouštějí světlo. Toto stáčení se děje působením elektrického proudu, který je do krystalů přiveden.
Samotný výraz Twisted Nematic pochází z typického způsobu, jímž se zobrazuje černá barva: Dochází k úplnému stočení molekul uvnitř pixelu.
Jakožto nejstarší technologie má displej své přednosti, ale i některé nevýhody. Vyznačuje se vysokou obnovovací frekvencí i dobrou odezvou. Reakční doba je kolem milisekundy. TN displeje se tak těší značné oblibě mezi hráči. Výhodou je i nízká pořizovací cena.
Naopak za nedostatek tohoto typu se považují slabé úrovně barev a kontrastů a nedostatečná stabilita pozorovacího úhlu.
IPS displeje
IPS je ve srovnání se svým předchůdcem technologie novější. Vyvinula se v polovině 90. let. Její název je odvozen z výrazu In-Plane Switching. Tedy ze způsobu, jakým se chovají tekuté krystaly uvnitř LCD vrstvy.
Zdroj: Wikipedie
Jednotlivé subpixely se vyznačují různorodým tvarem a strukturou. Zobrazování využívá princip polarizace. Zjednodušeně řečeno vše funguje tak, že v displeji mění orientace molekul tekutých krystalů. Tento druh zobrazení využívá permanentní podsvícení.
Také IPS displeje má své přednosti. Rychlost odezvy je navíc u dražších IPS dokonce srovnatelná s TN displeji. Kromě toho se vyznačují velmi dobrými pozorovacími úhly, vysokým jasem a přirozeným zpracováním bílé barvy. Barevnost je tak velmi přirozená a displej nabízí dobrou čitelnost i na slunci.
Především ve srovnání s TN displeji jsou však IPS modely dražší. Stejně tak je nutné vzít v potaz i vyšší spotřebu zařízení.
VA displeje
VA displej je technologie, která společně s IPS pochází z 90. let. Šlo o snahu výrobců vyřešit některé nedostatky původních TN panelů.
Název tohoto typu displejů je odvozen z výrazu Vertical Alignment. Vysvětluje tak i princip fungování těchto obrazovek. Tekuté krystaly jsou zde řazeny vertikálně. Při odpovídajícím napětí pak dojde k naklonění ve vodorovném směru k rovině obrazu. Tím způsobí změnu jasu.
VA displeje má především smysl porovnávat s IPS. Oproti této technologii tak VA nabídne především výrazně lepší kontrast a stejně tak i lepší podání černé barvy. Naopak pozorovací úhly jsou horší. Samy o sobě se obrazovky vyznačují dobrou odezvou i dobrou pořizovací cenou.
Nicméně jednotlivé displeje se poměrně významně umí lišit v kvalitě, a to jak z hlediska kontrastu, barev i pozorovacích úhlů.
OLED displeje
Posledním druhem dnes užívaných displejů jsou OLED. Jedná se o další vývojový stupeň původní LED technologie. Vůbec poprvé se technologie OLED objevila v roce 1987, vyvinula ji společnost Eastman Kodak.
Zdroj: Wikipedie
Název je odvozen z výrazu Organic Light Emitting Diodes neboli organické elektroluminiscenční diody. V tomto typu displejů se tedy jakožto elektroluminiscenční látka využívají organické materiály.
Princip zobrazování spočívá v tom, že diody světlo samy emitují, nepotřebují tedy žádnou další přisvětlovací vrstvu.
OLED lze všestranně považovat za pokročilejší technologii. Displeje obecně jsou schopny nabídnout lepší barevné podání, zajistí mnohem vyšší kontrast, rychlejší odezvu a také bývají úspornější z hlediska spotřeby elektrické energie.
Ani OLED však nemá pouze pozitiva. Daní za mnoho předností je stále ještě vyšší pořizovací cena. Stejně tak musíme počítat s kratší životností.