Jako každý spotřebič, i počítače potřebují pravidelnou údržbu. Pokud se o svůj stroj staráte nejen, že tím zvýšíte jeho životnost, ale můžete tím maximalizovat jeho celkovou výkonnost.
Počítače, stejně jako například automobily jsou typem produktu, který vlastní v současnosti téměř každý, ale málokdo ho umí skutečně používat. Takový stroj je následně náchylný vůči různým poškozením, ke kterým může zbrklým zacházením snadno dojít. Jedním z prvních symptomů bývá právě snížená komputační rychlost.
Představte si, jak by vypadala vaše domácnost, kdybyste se ze dne na den rozhodli přestat uklízet. Ráj na zemi by to pravděpodobně nebyl. I počítač, potřebuje obdobnou údržbu. Pro zvýšení výkonnosti bude vašim prvním krokem tak pořádně uklidit.
Prostudujte své složky a zjistěte, zda všechny soubory, které se na vašem disku aktuálně nacházejí skutečně potřebujete a eliminujte ty, které za potřebí nejsou. To stejné platí pro programy.
Každý hráč videoher by vám s úsměvem řekl, že kdyby si nechal nainstalovány všechny videohry, co má k dispozici, tak by zatížením systému nezapnul ani kalkulačku.
Jakmile máte odinstalované nepotřebné soubory a programy, zkontrolujte, které další běží na pozadí bez vašeho vědomí pomocí Správce úloh (CTRL + ALT + DELETE a následně zvolte Správce úloh). Nepotřebné programy ukončete.
Stejným způsobem můžete naložit i s programy, které se automaticky zapínají po nastartování vašeho počítače, jako je například Skype, či Teams. V nastavení těchto konkrétních programů tuto funkci vypněte.
V neposlední řadě je důležité pravidelně eliminovat mezisoubory, jako jsou cookies a historie. K dispozici je řada programů, jako například CCleaner, které vám tento proces usnadní.
Je možné, že za zpomalením výkonu vašeho počítače stojí malware. Jako červ v jablku se takový zhoubný software zahlodá do vašeho systému a začne ho požírat zevnitř.
Některé viry fungují jako rakovina, která se šíří vaším systémem a vytváří neustále nové kopie sebe sama, čímž zahlcuje paměť a zpomaluje celkový výkon.
Abyste se tomuto nepříteli vyhnuli, je důležité provádět pravidelné kontroly, a to minimálně pomocí Windows Defender.
Mějte však na paměti, že toto je první hradba, kterou se hackeři učí překonat a pokud na své jednotce uchováváte citlivá data, či se jedná o firemní počítač je naprosto zásadní investovat i do antiviru ze třetí strany.
Vždy však kupujte pouze od ověřených výrobců a rozhodně si nestahujte antiviry, které proklamují, že jsou „zdarma“. Zdarma bude pouze virus, který si s nimi stáhnete. Malware ohrožuje nejvíce zastaralé systémy, které nebyly updatovány.
Pravidelné updatování vašeho systému je tak velmi důležité (přes Nastavení zvolte Dostupné aktualizace a zkontrolujte, zda nejsou nějaké k dispozici).
Údržba na straně softwaru není tím jediným, co váš počítač potřebuje. Zejména stolní počítače potřebují alespoň jednou za půl roku manuálně pročistit pomocí stlačeného vzduchu a vatičky.
Pokud si nemůžete dovolit snížit nároky na svůj počítač skrz používané programy a množství uložených souborů, stojí za zváženou investovat do rozšíření RAM či rychlejšího pevného disku.
Podobné zásahy do hardwaru je však ošemetné dělat sám. I pokud se vám to povede bez sebemenšího zaškobrtnutí riskujete, že až se v budoucnosti vyskytne v počítači závada způsobená výrobcem, nebudete mít možnost uplatnění záruky kvůli neodbornému zásahu.
Pokud tedy žádný z updatů nezabral a chcete zlepšit svůj stroj po stránce hardwaru, nechte si veškeré podobné zákroky provést u prodejce, abyste si zbytečně nepřivodily vrásky na čele.